Blog, Furniture

Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

OFİS DÜZENİ NASIL OLMALI

Ofis düzeninin iş hayatındaki verimliliği arttırmada ki payı azımsanamaz. O yüzden daha dikkatli düşünerek bir ofis planı yapmak sizin aleyhinize olacaktır. İyi düşünülerek tasarlanmış bir ofis düzeni, sizin hem çalışmanızı kolaylaştıracak, hem de vaktinizin verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Çalışan insanların vaktinin çoğu iş yerlerinde geçiyor. Bu yüzden evinde belli bir düzene ve rahata sahip bireyler iş yerinde de bunu devam ettirmek ister. Özellikle yoğun iş ortamı, birbirine girmiş dosyalar, evraklar, çalan telefonlar varken bir de dağınık çalışma ortamının eklenmesi iş verimini oldukça etkiler. İnsanların yapmakta olduğu işte göstereceği başarı ve kalite birazda oturduğu koltuğun rahatlığına ve duruş pozisyonuna bağlıdır. Koltuğun yerleşim düzeni, hangi konumda daha rahat ettiğimiz ve sizin omurga sağlığı için hangi pozisyonda oturmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Yeni teknolojinin çalışanlara sunduğu koltuğun işlevlerini tespit ettikten sonra, en ideal şekilde ayarlayarak işe başlamalıyız. Çalışma masası ayarlanabilir ise sandalyenizi de ona göre ayarlamalısınız. Eğer masa ayarlanamıyorsa kısa boylu olanların ayak desteği kullanmaları önerilir. Ofis mobilyası denilince aklımıza  masa, sandalye, dolap ve koltuk gibi çalışma ortamında kullanılması zorunlu mobilyalar gelir.

DÜZEN İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

1- Gereksiz her şeyden kurtulun

Dışardan bakınca en küçük eşya ve objeler işe yarar görünse de masada karmaşa yaratabilir. Bu yüzden masa ve etrafınızdaki gereksiz eşyalardan kurtulup. Kalanları da kullanım önceliğine göre dizebilirsiniz.

2- Saklama kutularından yararlanın

Kırtasiye eşyaları ofis ortamının vazgeçilmezi olsa da üzen konusunda sizi zorlayabilir. Bunun için en iyi çözü kurtarıcı saklama kutularıdır. Bu  kutular karmaşayı önlerken aynı zamanda şık ve işlevsel de olacaktır.

3- Raflı mobilya tercih edin

Ofisteki karmaşayı önlemek ve kalıcı bir düzen istiyorsanız tercihiniz genellikle raflı mobilyalardan yana olmalıdır. Büyük objeler, klasör, kutu ve kırtasiye ürünlerini tek bir yerde elinizin altında bulma imkanınız olacaktır. Bunun dışında duvara a-monte edeceğiniz raflar da işinizi kolaylaştırırken aynı zamanda ofisinize farklı bir hava katacaktır.

4- Paravan ve perde kullanın

Eğer ofisinizde çok fazla eşya kalabalığı ve ıvır zıvır varsa onları bir dolapta toplayabilirsiniz. Dolabın ofisinizin havasını etkilemesini istemiyorsanız araya bir pere yada paravan koyarak sade bir görünüm yakalayabilirsiniz.

5- Kullanışlı monitör standı

Çalışma alanınızın düzeni kadar oturduğunuz koltuğun rahatlığı da önemlidir. Bu yüzden bilgisayarınız göz hizasına olması gerekir, vücudunuzu yormayacak seviyeye gelmesi için monitör aparatlarından edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.