Blog, Furniture

Y ve Z Kuşağı Nasıl Bir Ofis Ortamı İstiyor?

Y ve Z KUŞAĞI NASIL BİR OFİS ORTAMI İSTİYOR?

Y ve Z kuşağı günümüzü, geleceğimizi inşa eden ve etmeye devam edecek olan kuşak olarak kabul edilebilir. Farklı nesillerin iş yaşamına, teknolojiye hatta hayata uyum sağlamaları değişiklik gösterebilir. Her birinin karakteri, beklentileri, yaşama amacı, içinde bulundukları koşullar, iş yapış şekilleri tamamen farklıdır .Bugünün dijital dünyasında eski teknolojilere ve tasarımlara takılı kalan ofisler yeni nesil çalışanları mutsuz ediyor. Y ve Z kuşağı yani yeni nesil çalışanlar rahat, işlevsel, konforlu çalışma alanlarına yöneliyorlar.

Peki kimdir bu Y ve Z kuşağı?

Y KUŞAĞI

1980-1999 arasında doğanlar Y kuşağı olarak kabul ediliyor. En yaşlısı 40,en genci 21 yaşındalar. Eş zamanlı olarak birkaç iş birden yapabilirler. Kariyer hayatları boyunca 10’dan fazla iş değiştirecekleri öngörülür. Kişiye özel olanı seviyorlar. Time Dergisi’nin 2014 yılında “ben, ben, ben” diye nitelediği kuşaktır. Kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil olarak bilinirler. Çünkü bağımsız ve özgür olmayı seviyorlar. Belirli mesai saatleri arasında çalışmayı sevmezler. İş saatinden ziyade işe odaklanmak onlar için daha önemlidir. Bir an önce yönetici olmak yada kendi işini kurmak istiyorlar. İş hayatını sadece sürdürebilmek için değil, daha rahat para harcamak için istiyorlar. Bu neslin uyumsuz ve acımasız şekilde eleştirel olduğu bir gerçek. Y kuşağı kural tanımıyor. Kural tanımayan bu nesil ülkemizin %35’ini oluşturuyor.

Z KUŞAĞI

2000 ve sonrası doğanlar Z kuşağı olarak adlandırılır. En büyüğü 19 yaşındadır. “İnternet Kuşağı”, “Teknoloji Kuşağı” olarak adlandırılırlar. Kollarının altında bir tablet ve telefonla doğmuş denilebilir. Teknolojiye fazla hakimdirler. Hatta bu hakimiyet insan ilişkilerini ihmal etmelerine sebep olur. İstedikleri her şeyi hemen elde etmeyi isterler. Aynı anda birçok işi yapabilirler. Ancak dikkat süreleri kısıtlı, bağımsız ve talepkar bir yapıları vardır. Bugün var olmayan ancak gelecekte hayatımıza yön verecek mesleklerde çalışacak nesildir. Yeni teknolojik olanaklarla iletişim ve ulaşım kolaylıkları ile hep bir aradalar. Uzakta olsalar bile teknoloji ile sözel ve görsel olarak sürekli iletişim halindeler. İnsanlık tarihinin el, göz, kulak gibi motor becerileri en gelişmiş neslidir. Yaşamlarında otorite kavramının önemi kalmayacak. Çünkü verilmesi gereken kararlar, yapılması gereken işler yapay zeka tarafından yapılıyor olacak.

Y ve Z KUŞAĞININ ÇALIŞMA ALANI NASIL OLMALI?

1- Hiç kimse bütün gün masaya zincirlenmek istemez. Hele Y ve Z kuşakları asla… Bu nedenle hem oturarak hem de ayakta çalışabilecekleri masalar olmalı.

2- Mobil cihazlar ve sorunsuz bir internet ağı ile onlar için her yer ofis olabilir.

3- En önemli de çalışan odaklı çalışma alanları. Mobil çalışma ile ofis alanları daralıyor. Home Office çalışanlarla birlikte bu karışıklık ortadan kalkacaktır.

4- Esnek ve eğlenceli çalışma ortamı yaratmak.

5- Odaklı çalışmayı sağlayacak açık salonlar, çok yönlü salonlar daha işlevsel ve konforlu hale getirilmeli.

6- Bilgi paylaşımı ve öğrenmeyi kurum kültürünün bir parçası yapmak.

7- Mesai saatleri yerine odaklı çalışmaya olanak sağlamak.

8- Yönetici ile ilişkilerinin en önemli motive kaynağı olduğunun farkına varmak. Çünkü bu neslin iş bırakmasının sebebi yönetici, müdür ile olan iletişimsizlik.

9- Kişiye özel takdir ve ödüllendirme yapmak. Kişisel olanı değil, kişiye özel olanı severler.

10- Y ve Z okuryazarı olmak. Onları anlamaya çalışmak mutlaka karşılığını verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.